ERP چیست؟

برای مشاوره و خرید می توانید از طریق تلگرام و همینطور واتس آپ با شماره 09106790876 ، با ما ارتباط برقرار کنید.

ERP چیست؟

1393/10/02 1208 بازدید 1 دیدگاه
ERP چیست؟

ویژگیهای اصلی ERP

واژه ERP سرنام کلمات Enterprise Resource Planning و معنای آن برنامه ریزی منابع سازمانی می باشد. در واقع ERP اشاره به نرم افزارهای کامپیوتری دارد که در بسیاری از سازمانهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ERP یک مفهوم کامل شده (به بلوغ رسیده) می باشد و بیش از 40 سال است که این مفهوم بوجود آمده است و هزاران شرکت ERP را پیاده سازی کرده اند و میلیونها انسان در سراسر دنیا در کار روزانه شان از ERP استفاده می کنند.

سیستمهای ERP دو ویژگی مهم دارند: یکپارچه سازی داده ها و پشتیبانی از بهترین عملیات ممکن در انجام فرآیندهای کاری. معنای یکپارچه سازی داده ها این می باشد که هر داده ای فقط یکبار وارد می شود، و بعد از آن برای کل سازمان قابل استفاده می باشد. در روشهای سنتی، قبل از اینکه سیستمهای ERP مطرح شوند سازمانها ادارات موازی داشتند . در این وضعیت سیستمهای بخش فروش، انبار، مالی و ... بصورت مجزا از یکدیگر مدیریت می شدند. بعنوان مثال در سیستم فروش یک مشتری ثبت می گردد و در سیستم انبار دوباره باید همان مشتری ثبت گردد و در سیستم مالی نیز همان مشتری مجددآ ثبت می گردد. این ثبتهای جداگانه نه تنها باعث افزایش کار ثبت اطلاعات می گردد بلکه باعث تداخل و تناقض داده ها نیز می شود.

در یک سیستم ERP فقط یکبار ثبت مشتری صورت می پذیرد، و در بخش فروش، انبار و مالی از همان داده مشترک استفاده می گردد. و هر بخش با توجه به نیازش به داده های مرتبط با خودش دسترسی دارد. همچنین با توجه به یکپارچگی در سیستمهای ERP می توان بسیاری از کارها را بصورت مکانیزه انجام داد بعنوان مثال وقتی بخش انبار یک سفارش را ارسال کرد، سیستم بصورت اتوماتیک می تواند اطلاعات مربوط به بخش مالی را تولید و بروز رسانی نماید.

یکپارچه سازی داده ها در ERP می تواند دوباره کاری ها را از سازمان حذف کند و بهره وری را افزایش دهد. همچنین از آنجا که اطلاعات فقط یکبار وارد می شوند با حذف داده های تکراری، تناقضها از بین می رود و همه سازمان از یک منبع اطلاعاتی مشترک استفاده خواهند کرد.

دومین ویژگی بسیار مهم ERP پشتیبانی از بهترین فرآیندهای کاری ممکن می باشد. بهترین روش ممکن برای انجام فرآیندهای کاری، یک روش پذیرفته شده عمومی است که توسط بسیاری از سازمانها به تصویب رسیده است و ارزش عملی آن اثبات شده است. بعنوان یک مثال می توان محدودیت های اعتباری برای کاهش ریسک سوخت مطالبات نام برد. محدودیت های اعتباری به شیوه های زیر اعمال می شوند: اگر یک مشتری سفارشی بدهد و بابت بخشی از مبلغ آن چکی را پرداخت نماید و مبلغ باقیمانده بدهی سفارش بیش از سقف اعتبار اختصاص داده شده به وی باشد سیستم جلوی ارسال کالاها در انبار را می گیرد.

سیستمهای ERP مدرن، مجموعه ای از بهترین روشهای انجام کار را ارائه می دهند. سازمانها قادرند تا بهترین روشهای انجام کار را در فرآیندهای کاری سیستم ERP معرفی نمایند. سیستمهای مدرن ERP سازمانها را قادر می سازد که در ابتدای پیاده سازی سیستم و یا بعدآ بصورت تدریجی بهترین فرآیندهای کاری را به سیستم معرفی نمایند.

سازمانهایی که از ERP استفاده می کنند

بدلیل دو ویژگی بسیار مهم ERP یعنی یکپارچه سازی داده ها و بهترین شیوه های انجام کار، ERP قادر است بطور قابل ملاحظه ای بهره وری در سازمان را افزایش دهد. در چهل سالی که از وجود سیستم ERP می گذرد استفاده از آن بسیار گسترش یافته است.

از همان آغاز ERP توسط شرکتهای بزرگ چند ملیتی استفاده شد. در جدول زیر اسامی برخی از این استفاده کنندگان و سیستم مورد استفاده نمایش داده شده است.ERP همچنین در سازمانهای دولتی و آژانس های دولتی نیز استفاده می شود. در هلند، وزارت آموزش و پروزش و وزارت مالی مدتهاست که از ERP استفاده می کنند. همچنین استانها، شهرداریها و ... نیز در کشور هلند از سیستمهای ERP استفاده می کنند. بعضی از سیستمهای ERP که در دولتها استفاده می شوند سایز بسیار بزرگی دارند. به عنوان مثال وزارت دفاع از یک ERP استفاده می کند که بیش از 400 میلیون یورو هزینه برداشته است و در طول 5 تا 10 سال بیش از 12.000 کاربر برای استفاده از آن آموزش دیده اند. همچنین دولت مرکزی هلند برای پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت از یک سیستم ERP استفاده می کند که طراحی آن 7 سال بطول انجامیده است و بیش از 130.000 کاربر از آن استفاده می کنند.

ERP به طور انحصاری برای سازمانهای بزرگ نمی باشد. در حال حاضر بسیاری از شرکتهای متوسط و کوچک نیز از سیستمهای ERP استفاده می کنند. امروزه سیستمهای ERP نیاز به سرورهای بزرگ و گران قیمت ندارند و بر روی سرورهای معمولی و حتی کامپیوترهای معمولی قابل استفاده هستند. از آنجا که استفاده از ERP در سازمانهای بزرگ تا حدود زیادی به وضعیت اشباع رسیده است تولید کنندگان ERP این سیستمها را با کسب و کارهای متوسط و کوچک منطبق کرده اند و استفاده از آن در اینگونه شرکتها رواج یافته است.

فهرست سایر کتابها و مقالات

دیدگاه ها(1)

نیما خان ۱۳۹۵/۰۲/۱۰

واقعا از زحمات بی منت شما کمال تشکر و قدردانی را دارم و مطمئن هستم ،افق پیش رو درپیشبرد اهداف شما وسیع و با شکوهه ...

دیدگاه خود را ثبت کنید:

قبل از ثبت دیدگاه بخوانید : بخش نظرات صرفا برای درج دیدگاه های شماست و کارشناسان راهکار در بخش دیدگاه ها پاسخگوی سوالات نیستند.


برای ورود به تالارهای گفتمان پشتیبانی راهکار جهت پرسیدن سوالات اینجا کلیک کنید

حتما بخوانید (اطلاعیه های مهم)

بخش نظرات صرفا برای درج دیدگاه های شماست و کارشناسان راهکار در بخش دیدگاه ها پاسخگوی سوالات نیستند.

اگر سوالی در ارتباط با آموزشها یا پشتیبانی دارید فقط از طریق تالارهای گفتمان پشتیبانی راهکار مطرح نمایید.

درباره راهکار سافت

راهکار سافت بزرگترین تولید کننده نرم افزارهای رایگان مالی و اداری در کشور می باشد.

نرم افزارهای رایگان راهکار به هیچ عنوان محدودیتی ندارند و نسخه های کامل آنها جهت دانلود در سایت قرار داده شده است.

شدیدا اعتقاد داریم اعمال محدودیتهایی از نوع محدودیت زمانی، یا محدودیت بر روی تعداد اسناد ثبت شده و اساسا هر نوع محدودیتی که به کاربران اطلاع رسانی نشده باشد، کاری غیر اخلاقی و غیر حرفه ای می باشد و شما هیچ شرکت معتبر نرم افزاری را در دنیا نخواهید یافت که با این شیوه غیر اخلاقی موفق شده باشد.

سیاست کلی راهکار سافت بر کسب درآمد از فروش مستقیم نرم افزارها نمی باشد و این نگرانی که در آینده نرم افزارهای رایگان ممکن است پولی ارائه شوند در اینجا وجود ندارد.

برای تامین هزینه های تولید، توسعه و همینطور پشتیبانی نرم افزارهای رایگان راهکار، امکانات بیشتر و اضافی در قالب نسخه های بروز رسانی با قیمتهای بسیار کم و ناچیز به کاربران ارائه می گردد.

خرید امکانات بیشتر که در نسخه های بروز رسانی ارائه می شوند، به هیچ عنوان اجباری نیست و عدم خرید این نسخه های بروز رسانی به هیچ وجه باعث از کار افتادن نسخه های رایگان نمی گردد.